Kategória: Tudománykommunikáció
A tudománykommunikációs rovat cikkeinek fő célja az ismeretterjesztés — elsősorban az értelmiségi rétegből kikerült olvasóink számára. Megtalálni az arany középutat a szakmaiság és a közérthetőség között, mindvégig szem előtt tartva a hitelességet. Alapelvünk: egy forrás nem forrás!
ÖNMAGUNKBÓL TÁPLÁLKOZVA TANÍTANI
Amikor eszünkbe jut egy régi pedagógusunk, közös történeteink „kisfilmjeinek” vagy „filmkockáinak” sora pereg le a szemünk előtt. Ezekben a történetekben felidézzük a hanglejtését, a kisugárzását,…
PERSEIDÁK
A Perseidák meterorraj maximuma minden év augusztus 12-én látható, mintegy 80 meteor/óra gyakorisággal. Távcsövet, sátrakat elő, és figyeljük Perseus-t, a mitológiai hőst, aki lefejezte az…
BŰNÖZŐI MATEMATIKA
„A matematika mindenütt jelen van. Megjósolja, esni fog-e az eső, megmondja, hány óra van, és elárulja, mennyi pénzünk van. A matematika segítségével bűnügyeket elemzünk, mintákat…
A HABLEÁNY-KATASZTRÓFA
2019. május 29-én este, pár perccel 21 óra után –, Budapesten, a Margit hídnál az 1000 tonnás Viking Sigyn szállodahajó összeütközött a 40 tonnás Hableány…
ÉREZD A KÜLÖNBSÉGET!
Nem elég az, ha minden szükséges eszköz rendelkezésünkre áll – az, hogy ki mit hoz ki egy mágnesezett golyóból, egy rézcsőből és egy középiskolából ismert fizikai törvényszerűségből, elsősorban nem a tudáson múlik. Hanem azon, az illetők mennyire kreatívak, innovatívak, türelmesek, kísérletező-kedvűek. Interjú.
A FÖLDÖN TÚLI ÉLET
Tisztán emlékszem a pillanatra, amikor rádöbbentem, hogy a csillagok tényleges száma felfoghatatlan számunkra. Ez egy meghatározó sokkhatásként ért, mely végleg bizonyossá tette, hogy matematikailag egyszerűen…