A Bahá’í Nemzetközi Közösség (BIC) az ENSZ Szociális Fejlesztési Bizottsága február 17-én záruló 59. ülésszaka elé terjesztette a digitális technológiáknak a civilizáció fejlődésében játszott szerepéről szóló nyilatkozatát.
„Az emberiség példa nélkül álló átmenet időszakát éli – hangsúlyozza a BIC nyilatkozata, melynek címe: Gondolatok az értékeinkről: digitális technológiák és az igazságos átmenet. „Új lehetőségek tárulnak fel a kollektív értékeket és az ezek alapját képező alapfeltevéseket átfogalmazó hangsúlyos társadalmi változások előtt, és ez különösképpen a digitális technológiák világában van így.”
A nyilatkozat rámutat az egyre növekvő egyetértésre abban a kérdésben, miszerint a digitális technológiák nem magától értetődően semlegesek, amint ez az elmúlt években egyre nyilvánvalóbbá is vált. „A technológiai innovációt – írják –, miként a fejlődés uralkodó paradigmáját is, mélyen befolyásolja azok materialista alapvetése.”
Ez a nyilatkozat állt a Bizottság ülésszaka alatt szerdán tartott online szatellit-eseménynek a középpontjában, melynek házigazdája a BIC mellett az Egyesült Arab Emirátusok kormánya, és a Társadalmi Fejlesztés NGO Bizottsága voltak.
A „Mesterséges intelligencia: a virtuális világ etikai dimenziói” című eszmecsere több, mint száz diplomatát, politikai döntéshozót és civil társadalmi szereplőt vonzott, akik több etikai kérdést is körüljártak, pl. hogy a mesterséges intelligencia (MI) miként tud különféle helyi közösségek igényeivel foglalkozni, és az innováció és szabályozás miként tud kéz a kézben haladni a közjó előrelendítése érdekében.
A technológia morális vetületeiről szólva Ms. Bagheri kifejtette: „Ma azzal a kihívással szembesülünk, hogy a technológiai haladás sebessége azon képességünk előtt jár, hogy végiggondoljuk annak hatásait.” Hangsúlyozta továbbá, milyen nagy szükség van arra, hogy az emberiség családja erőteljesebben részt vegyen a jövőjét érintő kritikus fontosságú kérdések, például a MI és egyéb digitális technológiák fejlesztési irányainak a megvitatásában.
A panelbeszélgetés egy másik résztvevője, Hamad Khatir – az Egyesült Arab Emírségek Belügyminisztériuma nemzetközi partnerkapcsolatokért felelős igazgatója –, ugyanazon véleményének adott hangot: „Az inkluzivitás minden szoftverfejlesztés kötelező velejárója kell legyen… Valós a veszély, hogy az MI-t csak a világ bizonyos részeinek vagy a társadalom egy részének kiszolgálására tervezik… olyan kritériumok fényében kell értékelni, amelyek az emberi haladást helyezik minden célkitűzésünk középpontjába.”
Eline Chivot, az Európai Néppárt digitális politikáért felelős főtanácsadója, a területre vonatkozó közös alapelvek kidolgozásának fontosságát emelte ki: „ezek adják meg a rugalmasságot egy mindnyájunk által elfogadott és betartott kódex, egyféle morális iránytű alkalmazásához.”
A BIC-nyilatkozat gondolataira alapozva Douglas Allen, a University of Denver professzora és a bahá’í közösség tagja arról beszélt, hogy egy igazságos digitális jövő miként tenné lehetővé a termelékenység és technológia előnyeinek széles körben történő megosztását, nagymértékben hozzájárulva a szegénység és gazdagság végleteinek a kiküszöböléséhez, és a „nulla összegű világ” (Zero-Sum World) gondolatával való szakításhoz.
**
A Bahá’í World News Service (https://news.bahai.org/) cikkét angol nyelvről fordította: Koczóh Péter