Épp egy évvel ezelőtt láttam először azt a különös, mélyen felkavaró és megérintő fotókiállítást, amellyel kapcsolatban azt gondolom, hogy valószínűleg soha nem fogom elfelejteni azokat a kifejező kis gyermekarcokat, akik új életet kaptak, miután – a sikeres orvosi beavatkozásoknak köszönhetően –, új szívet kaptak. A kiállítást az Izraeli Kulturális Intézet rendezte, a Save a Child’s Heart (SACH) tevékenységének hazai megismertetése és népszerűsítése érdekében. Ennek a hihetetlenül humánus, különösen érdekes nemzetközi szervezetnek a célja: olyan szívbeteg gyermekek megmentése, akik a saját országukban aligha jutnának érdemi beavatkozásokhoz.
A történet 1988-ban kezdődik, amikor Dr. Ami Cohent – az akkoriban épp Koreában szolgáló amerikai katona-orvost a Save the Heart megkereste. A szervezet akkoriban koreai árvákat és bennszülött gyermekeket küldött nyugati országokba, ahol elvégezhették azokat a műtéteket, amiket az ország nem engedhetett meg magának.
Dr. Cohent annyira meghatotta mindez, hogy engedélyt kért a feletteseitől, hogy részt vehessen ebben a programban.
1995-ben egy etióp orvos felkereste dr.Cohent és megkérte, hogy segítsen két gyermeken, akiknek sürgős szívműtétre van szüksége.
Ezt követően alakult meg a Save a Child’s Heart (SACH), amelynek a munkatársai (1995 óta) 2900 gyermeken végeztek életmentő szívműtéteket. A kis páciensek a legkükönfélébb országokból érkeztek.
Az izraeli székhelyű nemzetközi humanitárius szervezet folyamatosan javítani kívánja a fejlődő országokan élő szívbeteg gyermekek kardiológiai ellátásának minőségét, és erre alkalmas orvosi központokat hoz létre ezekben az országokban. Munkatársai elszántan hisznek abban, hogy minden gyermek megérdemli a legjobb elérhető orvosi kezelést, vallásra, bőrszínre, nemre vagy pénzügyi helyzetre való tekintet nélkül.
A négyéves Kátya nagyon súlyos szívproblémákkal érkezett. A kislány menthetetlenek tűnt, halál közeli állapotban hozták be, kis teste már megkékült, oxigénhiányos volt. Öt hónappal később, több nehéz beavatkozás után dr.Cohen és csapata csodákat művelt. Kátya készen állt a hazautazásra.
Mielőtt elindult volna, rajzolt egy rajzot, ahol egy kislánynak vörösen látszik a szíve, és egy hatalmas, biztonságos tenyérben fekszik…
Amikor megkérték, hogy magyarázza meg a rajzát, a következő történetet mesélte dr. Cohennek és a főnővérnek: „– Volt egy álmom, amelyben nagyon sok szín borította be az ágyamat és egy nagyon nagy kéz érkezett hozzám az éjszaka közepén. Elrepültünk egy távoli országba és ők adtak nekem egy új szívet, hogy tudjak futni és táncolni.”
Szomorú, hogy Dr. Ami Cohen, ez a nagyszerű ember, 2001-ben – a Kilimándzsáró hegymászása közben –, egy tragikus balesetben elhunyt, de emléke, különleges lénye, elszánt emberszeretete Kátyához hasonló módon megmarad sok más kisgyermek szívében is.
A Save a Child’s Heart jelenleg is biztos híd szerepét tölti be a – sokszor egymással is konfliktusban élő -, nemzetek közt, politikai és nemzetiségi utalások nélkül.
Mindez hihetetlenül szép példája annak, hogy a bajban az emberek segíthetik egymást és az ártatlan kisgyermekek élete mindennél fontosabb.
Sorsok és arcok, ITT:
http://www.saveachildsheart.org/452-en/TheInternationalPhotographyExhibition.aspx