MERIAM TOVÁBBRA SINCS BIZTONSÁGBAN

Meriam Ibrahim Ishag, a 27 éves szudáni orvosnő, akit „hitehagyás” (aposztázia) miatt korábban halálra ítéltek, 2014. június 23-án kisétált a börtönből – rács mögött töltött hat hónapos szabadságvesztés után. Legfrissebb sajtóhírek szerint azonban ismételten letartóztatták a repülőtéren a szudáni nőt, akit a keresztény hite miatt ítéltek korábban halálra. A nőt kevesebb, mint 24 órája engedték szabadon a börtönből, mikor újra letartóztatta őt a szudáni titkosszolgálat. A férjével épp felakartak szállni egy utasszállító repülőgépre, amikor az asszonyt, a férjét és két gyereküket is őrizetbe vették. – írja a Sky News.

Meriamot szabadon engedték, egy órával ezelőtt.” – nyilatkozta Mohanad Mustafa, a nő egyik ügyvédje. „– Ő most már kint van a börtönből. – állította az AFP, de közölte, hogy a hatóságok nem adják meg kiadatásának okát kedd előtt.
Meriamot átszállították egy titkos helyre, egy ismeretlen házban marad egyelőre, ami védelmet és biztonságot nyújt neki. „– A családját már ezt megelőzően megfenyegették, és aggódunk, hogy valaki megpróbálja bántani.” – áll a Reuters közleményében. (Forrás: The Guardian, 2014. június 23.)

Frissítés (2014. 06. 25.)

Legfrissebb sajtóhírek szerint ismét letartóztatták a reptéren Meriam Ibrahimot – azt a szudáni nőt, akit a keresztény hite miatt ítéltek korábban halálra. A nőt kevesebb, mint 24 órája engedték szabadon a börtönből, mikor újra elfogta őt a titkosszolgálat. Nemzetközi nyomás hatására engedte el a szudáni kormány, de amikor a férjével fel akart szállni egy repülőre, őt, a férjét és két gyereküket is elfogták – írja a Sky News.
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője azt mondta: a papírjaikkal kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolniuk, de Szudán bizosította az Egyesült Államokat arról, hogy biztonságban voltak.
A 27 éves Meriam Jahija Ibrahim Isagot a Szudánban érvényes iszlám jog, a saría alapján május 15-én ítélték kötél általi halálra, illetve házasságtörés miatt száz korbácsütésre. (Ez utóbbit úgy érte el, hogy keresztény férfihoz ment feleségül, pedig Szudánban csak egy muzulmánnal házasodhatott volna össze.)
Isag három napot kapott a tárgyalás előtt, hogy megtagadja a keresztény vallást, de erre nem volt hajlandó. Az Amnesty International szerint Isag anyja ortodox keresztény volt, és a lányát is a hite szerint nevelte. A nőt a húsz hónapos fiával együtt börtönözték be, később, a börtönben szülte meg második gyermekét. Az eset nagy felháborodást váltott ki; a brit, a francia és az amerikai elnök is tiltakozott a döntés ellen. Arra kérték a szudáni kormányt, hogy vonja vissza a barbár határozatot, és engedjék szabadon a nőt.

Author: Turós Margaréta

„Megkülönböztetni a hallgatást – a fecsegéstől, a mélységet – a felület álságos csillogásától, az állandó nevetséges igyekezetet – a bölcsességtől, a ripacsságot – az igaz szótól, a hazug meséket – a természet és természetesség igaz kisugárzásától, az erőltetett imázst – az önmagából eredő Erőtől, a mindenben résztvevő erőlködését – a kívülállóság benne-lévőségétől… – Azt hiszem, ezt tudja az a Tibeti Láma.” - írja Turós Margaréta, aki Szamosújváron, a kis örmény városban, a francia diákforradalom évében, egy fagyos januári napon született. Iskoláit Kolozsváron végzi, az akkori 3-as számú matematika-fizika, mai Báthory Gimnáziumban. A Bolyai Tudományegyetem kémia-fizika szakának befejezése után Budapesten kezd tanítani. A szegedi József Attila Tudományegyetemen 2003-ig elvégzi a filozófia szakot is, „keresve az élet nagy értelmét”. Diplomamunkáját Emil Cioran pesszimista filozófiájából írja, aki mindmáig szívügye maradt, akár az emigráció és az otthontalanság témái. 2013-ig megszerzi a harmadik egyetemi diplomáját, a miskolci Egyetem Kulturális Antropológia vizuális szakán. Egyórás vizsga-dokumentumfilmjének címe: „Itthontalanság”. Fiatalkora óta rendszeresen fotózik. 2013 óta a PR Herald online lap kulturális antropológia rovatvezetője. 2014-ben az Air France légitársaság országos fotóverseny döntőse, a párizsi Charles de Gaulle repülőteret fotózza. A tanítványaival közös fotókiállítását – „Újpalota: egy pillanatnyi élet” – Szipál Márton nyitotta meg. 2014-ben volt az első önálló, bemutatkozó fotókiállítása – „Színeim története” címmel – a Gozsdu Udvarban. Ezt követően az Izraeli Kulturális Intézetben, a Massolit Galériájában, valamint Indiában, Franciaországban és Kubában is kiállították a fotográfiáit. Öt kontinens 52 országában járt, öt nyelven beszél, „street photographer”-nak vallja magát. tigramave@hotmail.com

Vélemény, hozzászólás?