Az Iránt sújtó egészségügyi válsághelyzet ellenére a hatóságok fokozzák a bahá’í-ok üldözését, és legalább 77 hívőt tartóztattak le az ország különböző városaiban.
Az iráni hatóságok Fars, Dél-Khorasan, Mazandaran, Isfahan, Alborz, Kerman, Kermanshah és Yazd tartományokban bahá’í hívőket tartóztattak le, idéztek bíróság elé, folytattak le ellenük eljárást, ítéltek el vagy börtönöztek be alaptalan vádaskodások alapján, semmi egyéb, mint a bahá’í hit és tanításai elleni, mélyen gyökerező ellenségesség miatt. Ezek a tanítások az igazságosságot, a nők és férfiak egyenlőségét, minden ember jogának védelmét, és a tudomány és vallás közötti harmóniát hirdetik.
Az iráni állami média emellett egyre erősebben rágalmazza és becsmérli a vallás követőit tévékben, újságokban, rádiókban, honlapokon és a közösségi médiában egy egyre inkább koordinált dezinformációs kampány keretében, melynek célja hamis állítások terjesztése a bahá’í tanításokról, a hívők befeketítése és társadalomból való kirekesztése. Eközben a bahá’í-októl megtagadják a lehetőséget a nyilvános válaszadásra, és így a többi polgár sem ítélheti meg magának az állítások igazságtartalmát.
Az egyik esetben egy Dél-Khorasan Tartományi Bíróság kilenc bahá’í-t ítélt háromtól kilenc évig terjedő szabadságvesztésre. Közülük az egyik egy idős úr, akinek hajlott kora miatt komoly egészségügyi kockázatot jelent a börtönbüntetés. Fars tartományban törvénytelen vádak alapján 12 hívőt ítéltek egytől tizenhárom évre. Az utóbbi napokban Dél-Khorasan tartományban hat további bahá’í-t idéztek be és kellett megkezdeniük börtönbüntetésük letöltését; négyet tartóztattak le Kerman és Yazd tartományban; egy másik hívőt Alborz tartományban egy év szabadságvesztésre és két év belső száműzetésre ítéltek; és Isfahan tartományban is beidéztek egy hívőt, hogy kezdje meg a büntetése letöltését.

A letartóztatásuk és magas óvadékért való szabadlábra helyezésük után a hívők hónapokig, sőt évekig kényszerülnek várni a letartóztatás, tárgyalás, fellebbviteli eljárás és a börtönbüntetés letöltésének megkezdése között, ami óriási pszichológiai terhet ró rájuk. Az utóbbi években a hatóságok a bahá’í közösség szisztematikus üldözésének a részeként visszatérően alkalmazzák ezt a kegyetlen taktikát.
„Ezek az incidensek nagy nyomást gyakorolnak az érintett családokra” – mondta Bani Dugal asszony, a Bahá’í Nemzetközi Közösség vezető képviselője. – „Ilyen körülmények között kitenni őket a bebörtönzés folyamatos fenyegetésének és az ehhez társuló érzelmi gyötrelemnek további kísérlet arra, hogy a közösséget még nagyobb nyomás alá helyezzék. És tenni mindezt egy egészségügyi veszélyhelyzet idején, ijesztően fokozódó módon, bármiféle megokolás nélkül – ez rendkívül kegyetlen és felháborító.”